WWW.XONINET.NICETHEME.COM
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Nr. 1 me sponsorë

Shko poshtë

default Nr. 1 me sponsorë

Mesazh nga xsas prej Wed 18 Mar 2009, 15:58

Nr. 1 me sponsorë

Klubi gjerman Bayern Munchen përfiton më së shumti para në botë nga sponsorët e fanellave. Gjiganti Bavarez merr 20 milionë euro në sezon nga kompania e telefonisë mobile T-Home. Pas tij renditen Manchester United me AIG (17.7 milionë) dhe Real Madrid me Bwin (15 milionë euro). Në përgjithësi më së shumti përfitojnë klubet nga Bundesliga gjermane, me 102.9 milionë euro në total.

Bayern Munchen, Manchester United, Real Madrid. Nuk është kjo renditja e favoritëve për ta fituar Ligën e Kampionëve (edhe pse klubi spanjoll është eliminuar), por është klasifikimi i klubeve që marrin më së shumti para nga sponsorët e fanellave.

Këtë statistikë e ka nxjerrë agjencia gjermane Sport und Markt, e specializuar në marketingun sportiv, në përvjetorin e publikimit të “Jersey Report 2008/09”.

Klubi Bavarez merr rreth 20 milionë euro nga T-Home (kompani e telefonisë mobile), kampioni aktual i Evropës, Manchester United merr 17.7 milionë euro nga AIG (kompani e sigurimeve), derisa klubi mbretëror Real Madrid paguhet 15 milionë euro nga Bwin (Kompani e basteve), e cila paguan 12 milionë euro të tjera për klubin italian Milan, i cili renditet i pesti.

Para tij gjendet Chelsea, që përfiton 12.6 milionë euro nga Samsung (kompani elektronike). 12 milionë euro nga sponsorët e fanellave i fiton edhe klubi gjerman Schalke nga Gazprom (kolosi energjetik rus).

Në sezonin 2008/09, Bundesliga është rikthyer në ligën lidere në botë sa i përket sponsorëve të fanellave, falë mesatares prej 7.4 milionë eurosh, respektivisht 102.9 milionë eurosh në total.

Kurse nga e para, në vendin e dytë ka dalë Premierliga, ku ndikim të madh pati edhe rënia e vlerës së funteve karshi euros si dhe kriza ekonomike botërore. Po ashtu, vlen të përmendet se klubi anglez Aston Villa ka hequr dorë nga milionat, duke preferuar që ta vendosë në fanellën e vet logon e një organizate bamirëse para ndonjë kompanie gjigante.

_________________
I am the King

Try to be Good

ALL-Llah is the greatest!
avatar
xsas
Super Moderator
Super Moderator

Male
Numri i postimeve : 159
Sa vjeq\e jeni : 29
Nga jeni : Karaçeva
Hobi juaj : Basketbolli
Sheno vendodhjen tënde : N'mission ne Saturn
Reputacion : 0
poenat : 359925
Data e rexhistrimit : 17/03/2009

http://www.sami-keka.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi