WWW.XONINET.NICETHEME.COM
October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Raporti për Filmin: {Karvani i Shehidave në Shtetin e dy Lumenjve}

Shko poshtë

default Raporti për Filmin: {Karvani i Shehidave në Shtetin e dy Lumenjve}

Mesazh nga xoninet prej Thu 19 Mar 2009, 12:36

[size=12]Raporti për Filmin (Karvani i Shehidave në Shtetin e dy Lumenjve).. film ndikues.. me shumë foto...
Me emrin e Allahut mëshiruesit mëshirë bërësitFalënderimi i takon Allahut që na bëri prej Ehli Sunetit të Pastër dhe Salatet e selamet qofshin mbi robin e tij me të cilin na i plotësoi neve kënaqësit dhe mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij të cilët dashuria e tyre dhe pasimi i gjurmëve të tyre është argumenti më i mir,


Më pas:E Lus Allahun që të jenë vëllezërit e ton Muxhahidat dhe ata që i donë ata, dhe ata që xhelozojnë për umetin e tyre dhe për fenë e tyre, të jenë sa më afër Krijuesit tyre.Raport për filmin: (Karvani i Shehidave Shtetin e dy Lumenjëve)
Përgatiti: سنافي النصرPërkthetu: Ebu_DuxhaneKërkojmë falje për çdo mangësi rreth filmit (Autori, përkthyesi)
Ka nxjerr Mexhlis Shura el-Muxhahidijn (Grup i muxhahidave ne irak) i cili sot është një prej grupeve të shtetit islamik në irak, një Video Kaset prej Arhivës ku shohim aty një numër prej Shehidave (dëshmorëve) –Allahu i mëshiroftë- dhe ka për përsipër për nxjerrën e këtij filmi vëllezërit tanë prej “Mexhmuat Ensar el-Berijdije” Allahu shpërbleftë me shpërblimet e tija.

Dhe dolën në atë film diku afër 40 Shehida, Filloi filmi me lexim të Kuranit famëlartë nga vëllai i robëruar Ebu Haxhir el-Irakij-Fekellahu esrehu- Ajete që tregon vlerën e Shehidit dhe çka i ka përgatitur Allahu Shehidave (169-,170,171) prej sures Ali Imran, pastaj pjesë prej filmit dhe pas kësaj fjalimi i moçëm i Ebu Abdullah –Usama Bin Laden- duke folur për Shehidin dhe çka do të arrijnë Shehidat prej vlerave dhe shpërblimeve të mëdha me emër të Allahut.

(Është hapur tregu i xhenetit në Shtetin e dy Lumenjve dhe është ngritur Flamuri i Xhihadit, dhe kanë shkuar trimat e tonë për tiu përgjigjur thirrjes Zotit të robërve që të mos bëhet Shirk dhe të jetë e tërë feja e Allahut, kanë vendosur para tyre dy çështje që s’ka të tret pos tyre, [b]Fitore ose Shehidllëk
, ose jetë që e gëzon shokun ose vdekje që e urren armiku, e me të vërtet arritën atë që e deshtën dhe arritën shehidllëkun me emrin e Allahut, vazhdoi Karvani i Shehidave dhe gjuha e tyre sikur thotë:

Na leni të vdesim deri sa të arrijm shehidllëkun... Se vdekja në rrugë të udhëzimit ësht lindje. E ishin ata gjakra të pastër me të vërtet zjarrë për qafirat dhe dritë për besimtarët)


Hyrja e mirë(e filmit), ku tha njëri prej atyre që e kanë përgatitur filmin, dhe me të vërtet ia ka qëlluar Tha: ( E ishin ata gjakra të pastër me të vërtet zjarr për qafirët dhe dritë e ndriçim për besimtarët)

Pastaj filloi filmi me leximin e testamenteve të dy të rinjve që ranë shehida -inshallah- Allahu i mëshiroftë, dhe shihet nga dialekti i tyre dhe pseudonimet e tyre se janë të dytë prej një lagje dhe ajo është prej lagjeve në jugë të shtetit të dy Haremeve (Saudi), dhe u vërehen atyre shenjat e gëzimit .


Shehidi –inshallah- Ebu Nasir el-Xhenubi –Allahu e mëshiroftë- (në të djathtë)

E thotë testamentin e tij të bukur ku në të thotë: Të gjithë që më kanë dashur për Allah dhe i dua për Allah, u këshilloj që të pasoni këtë rrugë, dhe e porositi Babën e tij dhe nënën e tij që të durojnë dhe të përqendrohen, dhe të dinë se fëmija i tyre pa marr parasysh a është gjallë në tokën e Xhihadit apo është vrarë, ai me emrin e Allahut është i gjall, unë me të vërtet jam i gjallë ngase në xhihad është turizmi dhe nëse vritem do të shkoj te Allahu e ai më furnizon, dhe do të takohemi te Allahu me merin e Allahut, pra mos u nevrikosni... dhe dine se Allahu është me ju, dhe se Allahu është më i mëshirshëm se ty oj nën dhe më i mëshirshëm se ty o babë, Allahu është ai që më ka nxjerr dhe që më ka furnizuar dhe ai do të më ruaj, dhe e porosisë vëllain Hasanin... Allahu ekber o Hasan të këshilloj që të dalësh në xhihad, ty me të vërtet je tash i vogël por të këshilloj që të dalësh në frontet e lartësisë dhe burrërisë, bëhu si burrat që ti lëkundësh amerikanët fortë, mbyti të gjithë dhe mos le asnjë prej tyre, e nëse nuk ke pistoletë atëherë me hanxharë (Thikë) , e nëse nuk ke hanxharë atëherë me (Allahu Ekber) Se Pasha Allahun ata janë frikacak.

Shehidi i dytë – Inshallah- Ebu Duxhane el-Xhunubij –Allahu e mëshiroftë- (në të majtë)

Pastaj në përkujtojn Ebu Duxhane –Allahu e mëshiroftë- me disa fjalë të bukura prej tyre: Falënderimi i takon Allahut subhanehu ue teala ne me të vërtet jemi në siguri dhe qëndrueshmëri e falënderojm Allahun ngase ne jemi ardhur dhe duke shkuar tek Fisniku ... Falësi... i mëshirshmi.... i Dhembshuri... i Dashuri .... i Buti ... e falënderimi i takon Allahut dhe lëvdimet. Te Allahu ... Jemi duke shkuar me emrin e Allahut, e jo te ndonjë mbret prej mbretërve të dunjas, apo person, jemi duke shkuar te Allahu, dhe Pasha Allahun jam me një qetësi dhe siguri që nuk e din askush pos Allahut, ngase unë jam i sigurt se unë jam duke shkuar për në xhenet me emrin e Allahut..


I treti prej atyre që dolën në film ishte një burrë Irakian –Allahu e mëshirfot-

Ebu Hafs el-Ensarij el-Muhaxhir-Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhët e shehidave.
Emioi nga lagja e tij për të qëndruar me vëllezërit e tij prej emigrantëve (muhaxhirëve) për ti shërbyrë dhe ruajtur, nuk u vërente pos i buzëqeshur, dhe nëse përmendet Allahu qante, Luan ishte nëse takoheshin në fronte me armikun, adhurues nëse arrinte nata, vazhdoi të kërkoj për të e pranuar për Operacionin Istishtahdij (kamikaz) me të madhe deri sa e furnizoi Allahu subhanehu ue teala me shehidllëk në luftë kundër armiqve të Allahut prej renegatëve.


Pas kësaj u shfaq në këtë film një numër prej të rinjve të cilët kanë rënë shehida në Feluxha –Allahu i mëshiroftë- në mesin e tyre ishte një burrë prej Emarateve dhe dy Saudian dhe një Sirian, e ai i Emarateve është:

Shehidi –Inshallah- Ebu Basijr el-Imaratij- Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhët e shehidave.

Fotoja e tij në varrë, ia bëftë Allahu këtë gropë prej gropave të xhenetin. Amin

Ndërsa ai prej Shtetit të dy Haremeve (Saudisë) është:

Shehidi -inshallah- Xhulejbijb El-Xhunubi –Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhët e shehidave.

Fotoja e tij pasi që ka ra shehid inshallah.Ndërsa i dyti prej shteti të dy haremeve, është:

Shehidi inshallah Ebu Ibrahijm el-Nexhdij –Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhët e shehidave.
Ndërsa ai nga Siria është:

Shehidi –inshallah- Ebu Ibrahijm Es-Surij –Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhët e shehidave.

Fotoja e tij në varrë –Allahu e mëshiroftë-


Pastaj shfaq filmi disa prej historive dhe ngjarjeve të Shehidave trima prej tyre:


Ebu Shakir el-Ensarij (Mahmud Hawin) -Allahu e mëshiroftë- dhe e pranoftë në radhat e shehidave.

Fotoja e tij me armën e tij më të dashur.


Ishte motoja e tij: Nëse e din përmbaju, e mësoi minahedhësin dhe e dinte edhe ndikimin e tij dhe pasojat e tij dhe se sa u shkakton frik armiqve të Allahut, dhe u betua që të mos e ndaj nga vetura e tij dhe e barte me predhat e tij nëse shihte ndonjë okupim fillonte ti sulmonte e nuk u ndalte deri sa u ndalshin ata të humbur, vazhduan Armiqtë e Allahut të pyesin dhe interesohen për atë me të madhe, dhe çdo herë që bastiseshin ndonjë shtëpi pyetshin: Ku është Mahmud Hawin (Minahedhsi)? Por nuk u dobësua dhe as su butësua deri sa e takoj Allahun subhanehu ue teala.

[

_________________
xoninet kosovë--Karaçevë
avatar
xoninet
SUPER ADMINISTRATOR 100 %
SUPER ADMINISTRATOR 100 %

Male
Numri i postimeve : 330
Sa vjeq\e jeni : 33
Nga jeni : KOSOVA
Hobi juaj : SPORT
Sheno vendodhjen tënde : këtu jam
Reputacion : 1
poenat : 352596
Data e rexhistrimit : 26/02/2009

http://xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi