WWW.XONINET.NICETHEME.COM
October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Sakrifikimi i jetës dhe pasurisë në rrugë të Allahut s.w.t.

Shko poshtë

default Sakrifikimi i jetës dhe pasurisë në rrugë të Allahut s.w.t.

Mesazh nga xoninet prej Thu 19 Mar 2009, 12:47

Islami edukon luftëtarë ashtu që në zemrat e tyre forcon bindjen (besimin); se kjo botë nuk është asgjë tjetër përveç se një kalueshmëri e thjeshtë kurse shtëpia e përhershme është në ahiret (botën tjetër).Sakrifikimi i jetës dhe pasurisë në rrugë të Allahut të Madhërishëm


Morali fisnik dhe luftarak është fryt i imanit (besimit) në botën tjetër gjë që me vete mban vlera të amshueshme.


Islami edukon luftëtarë ashtu që në zemrat e tyre forcon bindjen (besimin); se kjo botë nuk është asgjë tjetër përveç se një kalueshmëri e thjeshtë kurse shtëpia e përhershme është në ahiret (botën tjetër). Allahu subhanehu we teala, u ka urdhëruar robërve-besimtarëve të Tij sakrifikimin në këtë botë, për të arritur fat të përjetshëm.


“All-llahu bleu prej besimtarëve shpirtrat dhe pasurinë e tyre me xhennet. Luftojnë në rrugën e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim të cilin e vërtetoi në Tevrat, Inxhill e Kur’an. E kush është zbatues më i sigurt i premtimit të vet se All-llahu? Pra, gëzonju tregtisë që e bëtë me Të. Ky është suksesi i madh.” (Et-Teube, 111)


“O ju që keni besuar, a t’ju tregoj për një tregti të bujshme që ju shpëton prej një dënimi të dhembshëm: T’i besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, të luftoni në rrugën e All-llahut me pasurinë tuaj dhe veten tuaj, e kjo është shumë më e dobishme për ju, nëse jeni që e dini.” (Es-Saff, 10-11)


Fjala xhihad me derivatet e saja në Kur’anin Famëlartë është përmendur dyzet e një herë. Kurse dhënia e pasurisë, e ndonjëherë edhe jetën, në rrugë të Allahut, për shkak të ngritjes së fjalës së Allahut të Madhërishëm, janë përmendur si stimulim:
“Shembulli i pasurisë së atyre që e japin në rrugën e All-llahut është si i një kokrre që i mbinë shtatë kallinj, në secilin kalli njëqind kokrra. All-llahu ia shumëfishon (shpërblimin) atij që dëshiron, All-llahu është bujar i madh, i di qëllimet.” (El-Bekare, 261)


Kur e ka komentuar Mekhuli radijallahu anhu, këtë ajet ka thënë: “D.m.th. të dhënit për xhihad, për të gjitha llojet e armëve dhe të ngjashme me këtë”. (Tefsir Et-Taberi, “Xhamiu’-l-Bejan”)


Transmetohet nga Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem, se ka thënë: “Kush përgatit luftëtarë për në rrugën e Allahut të Madhërishëm në shtëpinë e tij, për çdo dërhem ka shtatëqind dërhemë. E kush lufton vetë personalisht në rrugë të Allahut të Madhërishëm dhe harxhon pasurinë e vet për shkak të Tij, për çdo dërhem ka shtatëqind mijë dërhemë”. Pastaj Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem, lexoi këtë ajet: “Allahu ia shumëfishon (shpërblimin) atij që dëshiron...” (Transmeton ibn Maxhe)


Dr. Muhammed Ne'im Jasin


Përgatiti: teuhid.net__________________
Allahu subhanehu we teala thotë:

"Ata, të cilët mohuan dhe vdiqën si pabesimtar, kundër tyre është mallkimi i All-llahut, i engjëjve dhe i të gjithë njerëzve."


_________________
xoninet kosovë--Karaçevë
avatar
xoninet
SUPER ADMINISTRATOR 100 %
SUPER ADMINISTRATOR 100 %

Male
Numri i postimeve : 330
Sa vjeq\e jeni : 33
Nga jeni : KOSOVA
Hobi juaj : SPORT
Sheno vendodhjen tënde : këtu jam
Reputacion : 1
poenat : 352596
Data e rexhistrimit : 26/02/2009

http://xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi