WWW.XONINET.NICETHEME.COM
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Katër gjëra të thëna 1400 vite më herët

Shko poshtë

MESAZHI Katër gjëra të thëna 1400 vite më herët

Mesazh nga xsas prej Sat 21 Mar 2009, 23:42

Katër gjëra të thëna 1400 vite më herët
I dërguari i Allahut a.s. ka thënë:

1) Katër gjëra të cilat e sëmurin trupin e njeriut:

a) Të folurit e tepërt
b) Të fjeturit e tepërt
c) Të ngrënit e tepërt
d) Takimet e tepërta me njerëz


2) Katër gjëra që e shkatërrojnë trupin:

a) Shqetësimi (brengat)
b) Pikëllimi (hidhërimi)
c) Uria
d) Të fjeturit e vonuar në mbrëmje


3) Katër gjërat të cilat e thajnë fytyrën e njeriut dhe ia largojnë lumturinë:

a) Gënjeshtra
b) Të qenët i pa respekt / paturpësia (të insistosh me qëllim në gjera të gabuara)
c) Të argumentosh pa dituri adekuate dhe pa informata të mjaftueshme
d) Amoraliteti i tepruar duke bërë gabime pa kurrfarë droje.


4) Katër gjëra të cilat a njomin fytyrën e njeriut dhe shtojnë lumturinë e tij:

a) Devotshmëria
b) Besnikëria
c) Fisnikëria (shpirtgjerësia)
d) Të ndihmosh tjetrin pa të kërkuar ai ndihmë


5) Katër gjërat që pengojnë rriskun (furnizimin):

a) Të fjeturit në mëngjes (prej namazit të sabahut deri në lindje të diellit)
b) Të mos falesh ose të mos jesh i rregullt në namaz
c) Përtacia (papunësia)
d) Tradhtia \ pabesia


6) Katër gjëra të cilat e shtojnë rriskun:

a) Të zgjohesh natën të falësh namaz
b) Të pendohesh thellë
c) Sadakaja e rregullt
d) Të përkujtosh Allahun ne çdo moment (dhikri)


I dërguari i Allahut a.s. ka thënë: "T'u komunikosh njerëzve sapo të dëgjoni po qoftë edhe një ajet, që ky ajet të ndërmjetësoj për ju në Ditën e Gjykimit".

I dërguari i Allahut a.s. ka thënë: "Kur të thërret ezani mos bëni asgjë, as mos lexoni Kuran, sepse njeriu i cili flet gjatë thirrjes së ezanit nuk do të është në gjendje të thotë shehadetin në shtratin e vdekjes"
avatar
xsas
Super Moderator
Super Moderator

Male
Numri i postimeve : 159
Sa vjeq\e jeni : 29
Nga jeni : Karaçeva
Hobi juaj : Basketbolli
Sheno vendodhjen tënde : N'mission ne Saturn
Reputacion : 0
poenat : 356125
Data e rexhistrimit : 17/03/2009

http://www.sami-keka.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi