WWW.XONINET.NICETHEME.COM
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s.

Shko poshtë

MESAZHI Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s.

Mesazh nga xsas prej Sun 22 Mar 2009, 01:22

Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s.

--------------------------------------------------------------------------------

Hollovudi përgatit një film të ri për Profetin Muhamed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te) dhe mbi ardhjen e Islamit.

Filmi nuk ka indikacione t'i paraqesë ndarjet dhe konflikte por i tëri është i fokusuar në virtute të pasura, gjëra të përbashkëta për tërë muslimanët, si mëshira dhe tolerance, ka thënë producenti i filmit Oscar Zoghbi në një komunikatë.

Filmi "Lajmëtari i Paqes" do të paraqesë sekuenca nga jeta e të Dërguarit Muhamed për ta portretizuar ardhjen e Islamit dhe do të xhirohet në vendet e shenjta, në Meke dhe në Medine.

Zoghbi, i cili ka kontribuar edhe në fimin e vitit 1976 "Mesazhi", vlerësoi se si një portretizim epik i Islamit, ai e kupton ndjeshmërinë dhe sfidat që ndërlidhen me këtë subjekt.

Ai potencoi se nuk do të ketë paraqitje të imazhit të Profetit Muhamed në ekran.
Islami ndalon personifikimin e të gjithë profetëve të Zotit nëpër filma dhe drama.
"Në shekullin e 21 është nevoja reale për një film të këtillë që do ti mundësonte publikut një udhëtim emotiv në periudhën që ndërlidhet me ardhjen e Islamit" tha drejtori i Holloiwudit Ramsey Thomas, personi i cili do ta shkruaj skenarin.
Producenti ekzekutiv i filmit të ri, Hajja Subhia Abu Elheja, poashtu potencoi se për gati tri dekada, vetëm një film i Hollivudit, filmi "Mesazhi", ka pasë karakter Islam.

"Vetëm një film historik është xhiruar me tematikë Islame, një religjion me 1.5 miliardë përfaqësues, përderisa krishterimi është subjekt për 30 e më shumë filma" tha ajo.
Sikur Thomas, edhe Abu Elheja pajtohet se media dhe industria e kinemasë veçanërisht mund të ndihmojnë në tejkalimin e hendekut që ekziston ndërmjet botës muslimane dhe shoqërisë perëndimore. "Që nga 11 shtatori imazhi i Islamit ka pësuar tmerrësisht" tha ajo.

Islamonline.net
avatar
xsas
Super Moderator
Super Moderator

Male
Numri i postimeve : 159
Sa vjeq\e jeni : 29
Nga jeni : Karaçeva
Hobi juaj : Basketbolli
Sheno vendodhjen tënde : N'mission ne Saturn
Reputacion : 0
poenat : 356125
Data e rexhistrimit : 17/03/2009

http://www.sami-keka.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi