WWW.XONINET.NICETHEME.COM
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


HISTORIA E KIMIS

Shko poshtë

default HISTORIA E KIMIS

Mesazh nga xoninet prej Mon 23 Mar 2009, 17:46

Historia e Kimis?

Lënda e Kimis ka një histori të gjatë.Supozohet që emri Kimi rrjedh nga Egjiptasit e vjetër të cilët lymin e lumit Nil që paraqitej kur Nili vërshonte e quanin Hem, i cili edhe vetë kishte t' bënte me një përzierje në mes të ujit dhe dheut.Emri Hem më vonë u transformua në shumë gjuhë si në Anglisht "Chem,Chemistry" në Gjermanisht "Chemie" si dhe Shqip "Kimi". Supozimi i dytë vihet në bazë të disa lëmive që i themeloi -Robert Boyle -e që kishin lidhje me "alchemy".Vepra e tij "The Skeptical Chymist" në vitin 1661 spjegon më së miri prejardhjen e kësaj shkence.
avatar
xoninet
SUPER ADMINISTRATOR 100 %
SUPER ADMINISTRATOR 100 %

Male
Numri i postimeve : 330
Sa vjeq\e jeni : 33
Nga jeni : KOSOVA
Hobi juaj : SPORT
Sheno vendodhjen tënde : këtu jam
Reputacion : 1
poenat : 361996
Data e rexhistrimit : 26/02/2009

http://xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi