WWW.XONINET.NICETHEME.COM


Join the forum, it's quick and easy

WWW.XONINET.NICETHEME.COM
WWW.XONINET.NICETHEME.COM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Similar topics
    Top posters
    xoninet (330)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    xsas (159)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    stv2008 (56)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    007 (10)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    rida (7)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    geni (3)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    cari (1)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    hacker (1)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    besfort halimki (1)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 
    ramizisia (1)
    Sami Frashëri Vote_lcap2Sami Frashëri Voting_bar2Sami Frashëri Vote_rcap 

    Sondazh
    Statistikat
    Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
    Anëtari më i ri ardian

    Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
    identifikimi

    Harrova fjalkalimin

    Kërko
     
     

    Display results as :
     


    Rechercher Advanced Search


    Sami Frashëri

    Shko poshtë

    Sami Frashëri Empty Sami Frashëri

    Mesazh nga xsas Tue 24 Mar 2009, 11:43

    Sami Frashëri

    Sami Frashëri është ideologu më i shquar i lëvizjes sonë kombëtare. Si udhëheqës ideologjik, demokrat, mendje e ndritur prej dijetari, ai mbetet një nga personalitetet më të rëndësishëm të Rilindjes.
    Vëllai më i vogël i Abdylit e i Naimit, ai lindi në Frashër më 1850, ku mori edhe mësimet e para. Më 1871 mbaroi gjimnazin "Zosimea" në Janinë, mësoi gjuhë të vjetra e të reja dhe u pajis me një kulturë të gjerë. Më 1872 shkoi në Stamboll për punë dhe atje u lidh menjëherë me patriotë shqiptarë, me Pashko Vasën, Jani Vreton, Ismail Qemalin, Kristoforidhin, Hoxha Tasinin etj. Samiu u dallua shumë shpejt midis tyre dhe, me formimin e shoqërisë së Stambollit, u zgjodh kryetar i saj, ndonëse ishte nga më të rinjtë. Gjer në fund të jetës ai mbeti udhëheqësi kryesor i kësaj shoqërie.
    Samiu ishte njeri me horizont të gjerë dhe dha ndihmesë të shquar për kulturën turke. Drejtoi disa gazeta turqisht, ku mbrojti edhe të drejtat e kombit shqiptar. Botoi në turqisht edhe një varg veprash letrare e shkencore. Ndër këto janë disa vepra themelore, si: i pari fjalor i plotë etimologjik i turqishtes, si dhe e para enciklopedi turke e historisë dhe e gjeografisë në gjashtë vëllime. Ai shkroi në turqisht dramën Besa me subjekt shqiptar, bëri përkthime nga letërsia botërore etj.
    Veprat e Samiut në turqisht përshkrohen nga ide iluministe dhe godasin obskurantizmin fetar të Perandorisë Osmane. Me to ai i sillte ndihmesë të vlefshme mendimit përparimtar. Duke goditur bazat e pushtetit feudal të sulltanëve ai i ndihmonte njëkohësisht edhe popullit të vet në luftën për liri, edhe popullit turk në luftën për përparim.
    Krijimtaria e Samiut në gjuhën shqipe është e lidhur tërësisht me idealet e lëvizjes kombëtare për çlirim, me nevojat e shkollës e të kulturës kombëtare. Pa dyshim ai është një nga themeluesit e saj. Për shkollat e para shqipe Samiu botoi këto vepra: "Abetare e gjuhës shqipe„(1886), "Shkronjëtore e gjuhës shqipe„(gramatikë e shqipes,1886) dhe "Shkronja„(gjeografia, 1888). Hartoi edhe një fjalor të gjuhës shqipe, që nuk i dihet fati.
    xsas
    xsas
    Super Moderator
    Super Moderator

    Male
    Numri i postimeve : 159
    Sa vjeq\e jeni : 34
    Nga jeni : Karaçeva
    Hobi juaj : Basketbolli
    Sheno vendodhjen tënde : N'mission ne Saturn
    Reputacion : 0
    poenat : 551625
    Data e rexhistrimit : 17/03/2009

    http://www.sami-keka.tk

    Mbrapsht në krye Shko poshtë

    Mbrapsht në krye

    - Similar topics

     
    Drejtat e ktij Forumit:
    Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi