WWW.XONINET.NICETHEME.COM
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


do te ndryshoj gjuha angleze per 100 vjet

Shko poshtë

MESAZHI do te ndryshoj gjuha angleze per 100 vjet

Mesazh nga xoninet prej Wed 04 Mar 2009, 11:16

Mëso sepse dituria s'ka kufi dhe kurrë mos harro se do vijë një ditë kur nga ajo do të kesh dobi !>>> Gjuha angleze do te zhduket per 100 vjet, ndersa ne vend te saj, nje numer i madh i njerezve do te sherbehet me nje gjuhe te re me emrin "panglish", pohojne ekspertet, transmeton "Daily Telegraph".
"Ne gjuhen angleze do te krijohen fjale te reja, ndersa te vjetrat do te ndryshojne ne menyre dramatike apo do ‘vdesin’ per 100 vjet. Krejt kjo do te ndodhe per shkakun se nje numer i madh i njerezve, te cilet e kane si gjuhe te dyte, ne vazhdimesi bejne ndryshime ne gjuhen angleze", ka deklaruar Edwin Duncan, historian nga universiteti Toson ne Maryland te SHBA-ve.

Sipas revistes “Nee Scientist” qysh tani jane te qarta ndryshimet te cilat ndodhin ne gjuhen angleze, sepse ajo flitet ndryshe ne mbare boten, varesisht nga dialekti lokal te cilin e formojne njerezit, qe vijne nga vende te ndryshme te te folurit.

Deri ne vitin 2020, dy miliarde njerez do te sherbehen me gjuhen angleze, nga te cilet vetem 300 milione do te mund te thone se e kane gjuhe amtare. Gjithashtu, ne vitin 2020, anglishtja, spanjishtja, hinduja dhe gjuhet arabe do te jane gjuhe amtare per numer te njejte te njerezve.

Doktoresha Suzette Haden Elgin, gjuhetare e pensionuar, perndryshe profesoreshe e dikurshme e Universitetin San Diego ne Kaliforni vlereson se, megjithate, nuk mundemi me plot siguri te themi se si do te jete e ardhmja e gjuhes angleze. "Ndoshta do te shnderrohet ne panglish, ndoshta ne anglishte qe do te kete shume dialekte apo do te shperbehet ne dhjetera gjuhe te reja", vlereson profesoresha Elgin.
avatar
xoninet
SUPER ADMINISTRATOR 100 %
SUPER ADMINISTRATOR 100 %

Male
Numri i postimeve : 330
Sa vjeq\e jeni : 33
Nga jeni : KOSOVA
Hobi juaj : SPORT
Sheno vendodhjen tënde : këtu jam
Reputacion : 1
poenat : 358196
Data e rexhistrimit : 26/02/2009

http://xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi