WWW.XONINET.NICETHEME.COM
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Krijoni nji radio tËnden -online

Shko poshtë

dddd Krijoni nji radio tËnden -online

Mesazh nga 007 prej Tue 17 Mar 2009, 18:34

Krijoni nji radio tËnden -online
Ju duhet t'keni WindowsXP Profesional dhe normal e dini qe duhet me pas qasje 24 ore ne internet
INT-ernational NET-work (INTER-NET)

po ashtu duhet ta instaloni (IIS Services)

Instalimi i IIS behet ne kete menyre:
Shko Start -> Seetings-> Control Panel -> Add/Remove Programs ->ne fund Add/Remove Windows Components

Pastaj shkon ku shkruan Internet Information Services dhe klikoni Details
dhe zgjedhe -World Wide Web Service -pastaj kliko OK dhe prit deri sa te instalohet
Kujdes: CD-në e Windows XP Professional duhet ta keni ne CD room pa tjetër

Duhet me pas IP statike po ashtu Winampin gjithsesi të instaluar

Pastaj beje download ShoutCast Server-in ketu :
Kodi:
http://www.shoutcast.com/download-files
pastaj instaloje

pastaj eben donlload shoutcast -dsp plugin
Kodi:
http://www.shoutcast.com/download
pastaj instalo edhe kët

Pastaj ne kete menyre beje konfigurimin e Shout Cast Serverit:

Hape->My Computer pastaj-> Local Disck C:\ pastaj -> Program Files -> kerkoe Shoutcast >sc_serv.ini

pasi ta gjejsh sc_serv.ini hape me notepad

Shiko ne Notepad dhe gjeje ku shkruan maxuser=32 kete numer 32 beje 100

pastaj shiko ku shkruan password=changeme, kete changeme ndryshoe por mos e harro se pastaj me vone
na kerkohet

Po ashtu gjeje ku shkruan portbase=8000 numrin 8000 ndryshoe dhe beje 8015

Tani bëje "Save" dhe mbylli te gjitha windows dritaret

Pastaj vepro keshtu:

Shko -> Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) kete e len te hapur po ashtu shko
tek Winamp-i kliko me klik djathtë diku lart

tani shko tek Options-> Preferences dhe hapet nje dritare

Pastaj shko tek : Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Pastaj do hapet 1 dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

pastaj shiko gjeje apo shko tek "OUTPUT":posht shkruan "address" dhe aty e shenoni IP tuaj statike qe e keni

tek "PORT" e shkruani 8015 poashtu tek "Password" shkruje passwordin qe e ke dhene me lart tek sc_serv.ini

pastaj te "ENCODER" zgjedhe " 1 " poashtu tek "RECONNECTION TIMEOUT" shkruaje 0

Pastaj shko ne "yellowpages" dhe shkruaj diçka qka ju dëshironi- P-SH Sg1

Pastaj Shko tek butoni tjeter "ENCODER": dhe tani tek "ENCODER TYPE" zgjedhe mp3 encoder

Gjithashtu shko tek "ENCODER SEETINGS" clickoe 24kbps 22.050khz mono

Pastaj shko tek INPUT: ( kjo na lejon qe të zgjedhim qe a duam te leshojm muzik nga Sound Card apo nga Winamp-i
dhe e zgjedh se cilen deshiron )

Pastaj kthehemi prap tek butoni "OUTPUT" dhe klikojm "CONNECT"

Dhe pastaj normal e dini qe duhet me dit IP tuaj statike qe e ke dhëne si dhe Passwordin per tu konektuar
ne server te radios
Kjo pra është nji mënyr se si me kriju 1 radio online 24 --orë
Twisted Evil
avatar
007
Anëtar 30 %
Anëtar 30 %

Male
Numri i postimeve : 10
Sa vjeq\e jeni : 29
Nga jeni : gl
Hobi juaj : muizka
Sheno vendodhjen tënde : austri
Reputacion : 0
poenat : 338624
Data e rexhistrimit : 16/03/2009

http://www.xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi