WWW.XONINET.NICETHEME.COM
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Çfarë mbjellë atë do korrësh

Shko poshtë

MESAZHI Çfarë mbjellë atë do korrësh

Mesazh nga xsas prej Wed 18 Mar 2009, 14:20

Çfarë mbjellë atë do korrësh

Në qoftë se nuk tenton ta ndërrosh dhe përmisosh sjelljen tënde, detyrohesh që gjithnjë të kënaqesh me rezultatet e njëjta!
Veprimet që do të na ndihmojnë ta fitojmë kënaqësinë e All-llahut:1. Filloje ditën me faljen e namazit të sabahut, ndërsa sipas mundësive në xhemaat.
2. Mëso/lexo për çdo ditë Kur’anin e Madhëruar me kuptim dhe entuziazëm.3. Në qoftë se dikush të ofendon, apo të thotë diçka që nuk të përgjigjet, mos iu përgjigj, lute All-llahun që ta falë atë.4. Kur të të kaploj hidhërimi, ndërro pozitën – ulu apo shtrihu. Lute All-llahun, xhel-le shanuhu, për mbrojtje nga shejtani, mundohu t’i përkushtohesh gjërave të dobishme dhe pozitive.5. Kur të jesh i gëzuar, gëzimin ndaje me shokët, ndërsa kur shokët e tu të jenë në dhembje dhe të dëshpëruar, ngushëlloji.6. Kur të të ndodh ndonjë ligësi apo e pakëndshme, shiqoe si sprovim që ka për qëllim përvojën dhe forcimin tënd.7. Dashuroji ata që dashurinë e vete ndaj All-llahut e shfaqin pa ngurrim.8. Në qoftë se biseda është e dobishme për ty dhe të tjerët – bisedo, në të kundërtën më mirë hesht9. Kur të takohesh me të tjerët, buzëqesh, falua dhe mos u bëj hakmarrës10. Mos harro të rekreohesh, shëtisësh, të luajsh dhe kënaqesh me fëmijët dhe shokët, mirëpo asnjëherë mos e harro kujtimin e All-llahut.11. Bëhu i dëgjueshëm ndaj prindërve, përqafoji, puthua dorën dhe gëzoji me dhurata.12. Kur njerëzit të të kritikojnë për sjellje të caktuara, verifiko a janë ato veprime që kënaqin All-llahun e Madhëruar. Nëse po, injoroj kritikat dhe kujto se Pejgamberi, alejhis-selam, dhe sahabët duruan dhe bënë sabër për shkak të qëllimit më të lartë.13. Mos lejo që fama të të bjerë në kokë. Ajo nuk është e përhershme dhe shpesh sjell më tepër dëm se sa dobi.14. Askend mos e shih nga lartë, me kryelartësi, askend mos e nënçmo, ngase ai mund të jetë më i mirë se ti në Sy të All-llahut.
15. All-llahu le të të jetë gjithnjë në vend të parë, ndërsa gjërat tjera harmonizoji me këtë.
Përgatiti: Nadira AgiqPërktheu: Ebu Jasin
marr nga www.albislam.com

_________________
I am the King

Try to be Good

ALL-Llah is the greatest!
avatar
xsas
Super Moderator
Super Moderator

Male
Numri i postimeve : 159
Sa vjeq\e jeni : 29
Nga jeni : Karaçeva
Hobi juaj : Basketbolli
Sheno vendodhjen tënde : N'mission ne Saturn
Reputacion : 0
poenat : 359925
Data e rexhistrimit : 17/03/2009

http://www.sami-keka.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi