WWW.XONINET.NICETHEME.COM
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Top posters
xoninet (330)
 
xsas (159)
 
stv2008 (56)
 
007 (10)
 
rida (7)
 
geni (3)
 
cari (1)
 
hacker (1)
 
besfort halimki (1)
 
ramizisia (1)
 

Sondazh
Statistikat
Forumi ka 74 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ardian

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 553 artikuj v 432 temat
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Dallimi i Muxhahidave dhe kufomave të kafirave si dhe...

Shko poshtë

MESAZHI Dallimi i Muxhahidave dhe kufomave të kafirave si dhe...

Mesazh nga xoninet prej Thu 19 Mar 2009, 12:44

Dallimi në mes të Muxhahidave dhe ushtarve Izraelit & Amerikan.

All-llahu xh.sh shperblen në të dy anët muxhahidat:

1.Nëse nuk është caktuar te bjer shehid një njeri dhe All-llahu ua mundëson te fitojne luftën, shpërblimi është liria. Praktikimi i lirë i fesë, thirrja në fe lirshëm etj.
2.Nëse caktim i zotit është të bjer shehid ai njeri atëher shperblimi i tij është xhenneti nëpër të cilin rrjedhin lumenj.

Para bombardimeve një muxhahid i cili ishte duke ruajtur kufirin e gazës më duket per BBC tha: [/b]Dallimi mes neve dhe tyre qëndron se ne i kemi lënë fëmijët, gratë, prindrit dhe pasurinë tonë për të luftuar në rrugë të All-llahut, kurse ata mezi presin të kthehen te familjet e tyre.[/b]

Muhammedi a.s me me bashkluftetaret e tij marshuan për në bedër, ku dhe e fituan luften.
Ne luften e Uhudit humben per arsye te mosdegjimit te urdherit te pejgamberit s.a.u.w, shumë ushtar ranë shehid. ata qe ishin ende gjallë u rikthyen ne pozicionet e veta ne koder. U afrua Ebu Sufjani afer kodres dhe i thote muhammedit a.s: "Lufta e uhudit per luften e bedrit, ushtaret tane per ushtaret tuaj, a te kam thene se do te hakmerremi! Muhammedi s.a.w.s i thotë Omerit: Ngritu o Omer dhe thuaji: Ushtarët tanë në Xhennet, e ushtarët tuaj ne Xhehennem."

All-llahu xh.sh në Kur'anin famëlart thotë:
>E për ata që u mbytën në rrugën e All-llahut mos thoni "Janë të vdekur", Jo, ata janë të gjallë< (por ju nuk e kuptoni gjallërinë e tyre) (El-bekare,154)

7 Gjëra do ti ketë shehidi, qe si ka askush tjeter


1. Me pikën e parë të gjakut të derdhur i falen të gjitha mëkatet.
2.Në çastet e vdekjes, shehidit iu paraqitet vendi i tij ne xhennet.
3.Shehidit kur i del shpirti, dhembja është sikur të kafshojë mushkonja.
4.Shehidi nuk e përjeton jetën ne varr.
5.Shehidit prej atij momenti qe i del shpirti shkon ne xhennet.
6.Shehidi do të ketë të drejtë të ndërmjetësojë për 70 anëtar të familjes.
7.Shehidi do ti ketë 72 hyjri të bukura për gra në xhennet.Elhamdulil-lah çfarë shpërblimi kanë shehidat
Prandaj mos thuani të dëshpruar : U vra filani, e mbyten!
Por thuani me gëzim e hare: Ja plotësoi deshirën All-llahu, ra shehid(Ky ishte një mesazh nga vëllau juaj hak'ki për të treguar Dallimin mes shehidave dhe kufomave te kafirave.
Poashtu edhe nje këshillë për ata që mërziten për të vdekjen e shehidave(Sepse ata nuk jane te vdekur), gëzohuni për ta, dhe insha-all-llah ndërmjetsojnë te All-llahu për ne.)


La hawla we la kuwete il-la bil-lah
All-llahu alem.

Mos më harroni në lutjet tuaja.
Es-selamu alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu.

__________________
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

E kur atyre u thuhet: "Mos prishni rendin në tokë"! Ata thonë: "Ne jemi vetëm përmirësues!"(El-bekare,11)

_________________
xoninet kosovë--Karaçevë
avatar
xoninet
SUPER ADMINISTRATOR 100 %
SUPER ADMINISTRATOR 100 %

Male
Numri i postimeve : 330
Sa vjeq\e jeni : 33
Nga jeni : KOSOVA
Hobi juaj : SPORT
Sheno vendodhjen tënde : këtu jam
Reputacion : 1
poenat : 361996
Data e rexhistrimit : 26/02/2009

http://xoninet.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi